Fazer joutuu vetämään valtavan määrän tikkareita takaisin myynnistä.

Fazer kertoo vetävänsä myynnistä Moomin-tikkarit tuoteturvallisuusriskin vuoksi. Myös kaikki tikkareiden toimitukset keskeytetään.

– Moomin-tikkareissa makeisen koko, kovuus ja muoto yhdistettynä suussa pehmenevään tikkuun saattaa muodostaa tuoteturvallisuusriskin, jos makeinen irtoaa tikusta äkillisesti. Takaisinveto ei koske muita Fazerin tikkareita, yrityksen tiedotteessa todetaan.

Takaisinveto koskee ainoastaan Fazer Moomin -tikkareita.

Krittistä kuluttajapalautetta

Fazer kertoo saaneensa kuluttajilta palautteita, joissa on kerrottu tikkarin makeisosan äkillisestä irtoamisesta. Myös Fazerin laadunvalvonta on havainnut saman ja todennut riskin merkittäväksi.

– Turvallisuus ja kuluttajien luottamus tuotteisiimme on Fazerille ensisijaisen tärkeää. Koska nopeasti toteutettavaa ratkaisua ongelmaan ei ole löydetty, Fazer on päättänyt keskeyttää toistaiseksi Moomin-tikkareiden toimitukset ja vetää myynnissä olevat Moomin-tikkarit markkinoilta, kertoo Fazerin Candy-liiketoiminnan johtaja Tom Lindblad tiedotteessa.

Fazer ei vielä osaa arvioida milloin tuote saadaan takaisin markkinoille.

– Makeisosan voi myös murskata pienemmäksi ja käyttää esimerkiksi jäätelöannoksissa tai piparkakkutalon värikkäänä ”ikkunalasina”, yrityksestä kerrotaan.

Fazer kertoo hyvittävänsä syömättömät tuotteet.