Valmista söpöt minimunkit vain tunnissa – helpot rahkamunkit ovat nopea leipoa. Voit tehdä minimunkeista munkkitikkareita lisäämällä tikun ja dippaamalla munkit esimerkiksi sulaan suklaaseen tai nauttia niistä sellaisenaan sokeriin pyöriteltynä. Ohjeesta tulee noin 20 kpl minimunkkeja.

Ainekset:

  • 250 g maitorahkaa
  • 1 kananmuna
  • 1 dl sokeria
  • 2 tl raastettua appelsiininkuorta
  • 2½ dl vehnäjauhoja
  • 1½ tl leivinjauhetta
  • ½ tl suolaa
  • 2 tl kardemummaa
  • 50 g sulatettua voita

Paistamiseen

  • 1 pullo rypsiöljyä

Koristeluun

  • sokeria
  • sulaa suklaata
  • strösseleitä
  • tikkaritikkuja

Valmista munkkitaikina: Sekoita maitorahka, kananmuna ja sokeri keskenään. Pese appelsiini huolellisesti ja raasta sen kuoren pintakerros hienolla terällä. Lisää raastettu kuori rahkaseokseen.

Yhdistä kuivat aineet: Sekoita toisessa kulhossa vehnäjauhot, leivinjauhe, suola ja kardemumma. Lisää kuivat aineet rahkaseoksen joukkoon ja sekoita tasaiseksi taikinaksi.

Viimeistele taikina: Lisää sulatettu voi taikinan joukkoon ja sekoita huolellisesti.

Muotoile munkit: Nostele taikinasta lusikalla noin 20 pientä palaa leivinpaperille, joka on kevyesti öljytty. Pyörittele palat käsin palloiksi kevyesti jauhotetuilla käsillä.

Kuumenna öljy: Lämmitä rypsiöljy kattilassa 180-asteiseksi. Muista turvallisuus: pidä kattilan kansi lähettyvillä. Jos öljy kuumenee liikaa ja syttyy, tukahduta tuli kannella – älä koskaan vedellä.

Paista munkit: Uppopaista munkkeja neljä kerrallaan noin 4 minuutin ajan, kunnes ne ovat kauniin kullanruskeita.

Valuta ja sokeroi: Nosta valmiit munkit reikäkauhalla talouspaperin päälle valumaan. Pyöräytä munkit lämpiminä sokerissa. (Jätä tämä vaihe väliin, jos kuorrutat suklaalla)

Koristele: Kun munkit ovat hieman jäähtyneet, sulata suklaa.

Viimeistely: Dippaa munkkien toinen pää sulatettuun suklaaseen, ripottele päälle strösseliä ja kiinnitä tikut munkkeihin.